RC Slavia Praha > Klub > 90 let historie > Články > ZLATÉ ŠEDESÁTKY – ÉRA PĚTROŠOVA1967-76

ZLATÉ ŠEDESÁTKY – ÉRA PĚTROŠOVA1967-76

18.5.2017

V šedesátých letech byla Slavie na vrcholu svých sil, v kvalitní první lize hrála vedoucí roli a byla i stálým dodavatelem hráčů do reprezentace. Byla to doba výborných trenérů Alfonse (Alfy) Zedy a Jardy Mydlocha, kteří na tom měli velkou zásluhu. Pak ale nastal přirozený proces stárnutí mužstva a hrozba ztráty výkonnosti a dobytých pozic.

Slavia měla štěstí, že za ní hrál výborný hráč, vystudovaný trenér (FTVS), systematický člověk s ohromnou vůlí dosahovat úspěchů, Milan Pětroš. Ještě jako aktivní hráč se ujal vedení dorosteneckého mužstva, které tehdy tvořilo pár kluků nevalné výkonnosti a morálky a rozhodl se vytvořit kvalitní tým, schopný později přejít plně připravený do seniorské kategorie.

 

 scan51.jpg

Týmové foto dorostu RC Slavia po utkání  (trenér Pětroš vpravo) – šedesátá léta

 

Prvním krokem bylo udělat nábor nových hráčů. Milan obešel školy a učňovská střediska a přivedl zhruba 20 nováčků, kteří většinou o ragby nic nevěděli. Dalším krokem bylo motivovat je tak, aby začali tvrdě trénovat a u toho neobvyklého sportu zůstali. Jakousi zvláštní alchymií a osobním příkladem se mu podařilo zakrátko dát dohromady úspěšné dorostenecké mužstvo, tvořící podstatnou část týmu, který pak pod jeho vedením dvakrát vyhrál mistrovský titul mužů v letech 1969 a 1972 a v roce 1975 skončil třetí. 

 scan58.jpg

Dobový článek o týmu pod vedením Milana Pětroše

Trénovalo se třikrát týdně na hřišti v Troji, kde podmínky nebyly nijak ideální. Při silnějších deštích bylo hřiště pod vodou a stačilo pár okamžiků a dresy se proměnily v promočené blátivé hadry. Každý víkend se hrálo utkání. Úžasnou školou byly každoroční zájezdy do zahraničí, zejména do Francie. Ty utužovaly kolektiv a zároveň byly velkou hráčskou zkušeností. V zimním období přišla fyzicky náročná příprava s činkami v tělocvičně a mnohakilometrovými výběhy. Tréninky měl Milan profesionálně připravené a jako velká autorita dále vyžadoval disciplínu, které se hráči kupodivu podřizovali. Podle jeho pravidel měli být všichni na hřišti už nejméně půl hodiny před začátkem tréninku a věnovat se jen ragby. Našly se i chvíle, kdy dokonale naplánovaný trénink fungoval ne podle představ trenéra. Oblíbenou zábavou totiž bylo, k velké Milanově nelibosti, v této úvodní půlhodině hraní fotbálku. Jednoho krásného dne to trenér vyřešil tak, že si v kuchyni vypůjčil nůž, kulatý míč probodl a bylo po srandě…

scan57.jpg

 Milan Pětroš byl asi vůbec nejúspěšnější český ragbyový trenér, protože když mu byl svěřen v roce 1966 reprezentační tým ČSSR dosáhl s ním několika mezinárodních historických úspěchů, kterým se už nikdo s národním týmem ani nepřiblížil. Pod jeho vedením v Poháru národů reprezentace remizovala s Rumunskem 9:9, v Maroku zvítězila 6: 0, porazila Španělsko 9:8.  S dalším trenérem M. Vondráčkem pak připravili reprezentaci tak, že s A mužstvem Francie sehrála vyrovnaný zápas s výsledkem 19:6 pro Francouze - druhý poločas jsme vyhráli 6:3! O síle Francouzů mluví i to, že začátkem roku vyhráli Pohár pěti národů a byli nejlepší v Evropě. Ale československé ragby tehdy mělo jméno a tak do Prahy přicestovali Francouzi v nejsilnější sestavě. Hráli za ně takové hvězdy jako Villepreux, Maso, Carrere, Cester nebo Yachvili. Tehdy se z tohoto utkání vysílal dokonce přímý rozhlasový přenos.           

Milan rozuměl ragby, miloval ragby a vlastně mu obětoval život. Zemřel na trojském hřišti při lehkém tréninkovém výběhu. Šlo bezesporu o jednu z největších osobností slávistického i československého ragby. Podařilo se mu vychovat generaci výborných hráčů, kteří po dlouhá léta formovali ragby na klubové i reprezentační úrovni a někteří z nich tak činí dodnes.

 Vzpomínal Jan Stránský

Loading...

Články

  • 18.5.2017 ZLATÉ ŠEDESÁTKY – ÉRA PĚTROŠOVA1967-76

Zoom gallery

NAUČ SE HRÁT RUGBY JAKO RUGBISTÉ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V JAPONSKU 2019

NÁBOR HRÁČŮ A HRÁČEK 

Zoom gallery

 

Partneři:

 

 

 

 

 

 

Zoom gallery

Zlatí partneři

Ladislav Dráb
Miloš Pešek
Vlasta Bažant
Milan Rázga
Jan Kolář

Petr Ryvola

Stříbrní partneři

Hana Pešková
Jiří Huptych
David Frydrych

Bronzoví partneři

Petr Moravec

 

 

 

Loading...

Články

  • 18.5.2017 ZLATÉ ŠEDESÁTKY – ÉRA PĚTROŠOVA1967-76

Zoom gallery

NAUČ SE HRÁT RUGBY JAKO RUGBISTÉ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V JAPONSKU 2019

NÁBOR HRÁČŮ A HRÁČEK 

Zoom gallery

 

Partneři:

 

 

 

 

 

 

Zoom gallery

Zlatí partneři

Ladislav Dráb
Miloš Pešek
Vlasta Bažant
Milan Rázga
Jan Kolář

Petr Ryvola

Stříbrní partneři

Hana Pešková
Jiří Huptych
David Frydrych

Bronzoví partneři

Petr Moravec