RC Slavia Praha > Klub > 90 let historie > Články > Nejdůležitější je vybudovat vztah ke sportu a pohybu, říká trenér mládeže Aleš Vít

Nejdůležitější je vybudovat vztah ke sportu a pohybu, říká trenér mládeže Aleš Vít

9.5.2017

Chodí pravidelně na tréninky, neoblékají však dres a nenastupují na hřiště. Jejich výkon ovlivňuje celé mužstvo. U těch nejmenších navíc plní roli organizátora, učitele, vychovatele. Za 90 let své existence trénovaly hráče RC Slavia stovky trenérů. O tom, jaké to je, jsme si povídali s jedním z trenérů nejmladších ragbistů, Alešem Vítem.

treneri_ales.jpg

Aleš se k ragby dostal až v dospělosti. Ptali jsme se, jak se člověk stane trenérem?

Nejdůležitější předpoklad je mít chuť dělat něco navíc, někdo má možnost podílet se na fungování klubu tím, že předává své zkušenosti dětem, jiní přispívají různými službami, které by jinak klub finančně zatěžovaly a jiní mají možnost přispět přímo finančně.

Každopádně dobrý trenér ragby nemusí být ragbista. Děti v nejmladších kategoriích potřebují hlavně všeobecný pohybový rozvoj. Zároveň, dle mého, platí, že nejdůležitější je nejprve vybudovat vztah ke sportu a pohybu vůbec a potom se teprve posunout dál v trénování.

Jako úplný laik, někdo komu se ragby líbí, ale neví o něm vůbec nic, jak probíhá vzdělávání trenérů?

Školení a pořádání doškolovacích seminářů organizuje ČSRU. Základem je získání příslušné kvalifikace pro udělení licence a pak obnovování platnosti licence. Je mnoho školení, ať už pro úplné ragbyové nováčky, přes základní školení trenérů ragby podle různých trenérských licencí.

V našich kategoriích mládeže se učíme přístupu k dětem, práci s kolektivem, bezpečnosti, základy pravidel a rozhodování zápasů a v neposlední řadě též jakým způsobem cíleně rozvíjet hráčské dovednosti tak, aby děti hra bavila a nevytvářeli jsme špatné návyky.

Jaké jsou rozdíly mezi „třídami“ trenérů a co všechno se o ragby postupně učíte?

Školení D slouží k získání základních informací o ragby pro nově příchozí pomocníky z řad rodičů. Každý, kdo se na hřišti mezi dětmi pohybuje, by na tomto školení neměl chybět.

Na školení pro získání licence C se již prohlubují znalosti samotné hry a pravidel. Pracuje se již i na hřišti a uvádějí se příklady cvičení a správného držení těla v různých situacích. Zároveň je součástí této licence i rozhodčí mini ragby, kdy se každý účastník seznámí podrobněji s pravidly samotné hry, jejich posuzováním a zároveň se připraví na samotné rozhodování zápasů z pozice rozhodčího, což je na turnajích velmi důležité. Zároveň se již skládají mezinárodní testy znalostí ragby a zdravověda. Pro obnovení licence, ke které dochází vždy po dvou letech, je třeba si doplňovat vzdělání a navštěvovat licenční semináře.    

Dalším krokem je licence B, o té vám toho bohužel moc nepovím. Rád bych si jí doplnil ale je již časově náročnější a často se kryje s turnaji. (více o trenérských licencích zde)

Zpátky do Edenu. Vychovat z dětí dobré hráče je těžká práce. Máme na Slavii v mládežnických kategoriích dost kvalitních trenérů?

Trenérů není nikdy dost a kvalitních už vůbec ne. Dle mého názoru se u naší mládeže vybudovala úžasná parta trenérů, kteří se chtějí vzdělávat, stále si doplňují znalosti, navštěvují různá školení a úzce spolupracují se sportovním ředitelem. To však neznamená, že je nás dost. Určitě bychom všichni přivítali další dobrovolné dárce volného času, kteří by nám práci ulehčili.

Kdyby se tedy někdo chtěl přidat a pomoci s trénováním, na co se má připravit? Určitě si to hodně rodičů neuvědomuje, ale kolik času trénování obětujete?

Času je to hodně – tréninky, turnaje, soustředění, samotná organizace celé skupiny, je těžké pak ještě najít čas na rodinu. Ale ragby si získalo nejen mě, ale i moje syny a dokonce i mojí Štěpánku ragby baví a pomáhá s organizací akcí pro naše malé hráče. To je spolu s dětským nadšením a radostí asi největší odměna – nová velká ragbyová rodina.

Jak vám mohou pomáhat rodiče, když nechtějí nebo nemohou trénovat? Mají doma dětem vysvětlovat situace, mají děti povzbuzovat na hřišti, mají doma procvičovat přihrávky, fyzičku apod.? Nebo je naopak pro děti lepší, když je bude trénovat jen trenér a oni nebudou mít zmatek v pokynech?

Každý pohyb je pro děti důležitý a vůbec nemusí být cílený směrem k ragby. Stačí vzít děti na kolo, na brusle, i procházka je lepší než vysedávání u televize. Za nás počítače a mobily nebyly, hřiště byla plná, hráli jsme přehazovanou, vybíjenou, basket. Pokaždé bylo s kým. To dnešním dětem chybí, volná hra, socializace v kolektivech neřízených dospělými.

Na turnajích je přítomnost rodičů dobrá, fandění a povzbuzování skvělé. Musí se však dokázat vyvarovat toho, aby dětem na hřišti radili, jak a co mají dělat. Když si na to děti přijdou sami tak je to posune mnohem dál…. 

A teď se pojďme trochu zasnít, jaké ideální hráče bys chtěl mít jako trenér v týmu?

Tak především, určitě by měli sami chtít. Dítě, které dělá sport pro to, že ho nutí rodiče, se určitě nebude posouvat v rozvoji natolik rychle jako děti, které sami chtějí a jsou připraveny pracovat. V tomto ohledu může trenér hodně pomoci svým individuálním přístupem a vytvářením tréninků, ze kterých budou děti odcházet spokojené a usměvavé.

Ragby je kolektivní sport a hráči to tak musí vnímat. Vynikající individuální dovednosti jsou základem úspěchu, ale bez podpory týmu a spolupráce je to postupem času strašně složité i pro ty nejnadanější hráče. U malých ragbistů jsou pak nejhorší přehnaně ambiciózní rodiče, kteří děti tlačí a nutí a chtějí kolikrát více než samotní hráči.

U ragbistů už pár let působíš. Je rozdíl v trénování dříve a dnes? Je nějaký posun v přístupu ČSRU? Jak se mění moderní ragby?

V posledních několika letech se klade větší důraz na individuální dovednosti hráčů. Jak správně a bezpečně skládat, jak a kdy správně přihrát a dobře chytat balón, jak se při útoku vyhnout zbytečnému kontaktu. To tu dříve nebylo a často trénování útoku probíhalo formou rozběhni se, naraž, jdi na zem nebo se hráči nutili přihrávat daleko před obranou bez navázání obránce. To už je v moderním ragby přežité. Naštěstí se současné trendy výchovydíky cíleným školením dostávají až k nám, k trenérům mládeže.

Moderní ragby je rychlejší, techničtější i tvrdší než dříve. Více se věnuje i bezpečnosti hráčů. Na to skvěle reaguje komise mládeže při ČSRU a pravidelně nastavuje a upravuje pravidla mládežnického ragby tak, aby předcházela zraněním a hráče více rozvíjela.

V posledním roce prošla ČSRU změnami a má více zaměstnanců. Dříve to byl sekretář a sportovní ředitel, přibyli regionální manažeři rozvoje, kteří se věnují informování a vzdělávání. Není týden, abych od Terezy (Tereza Kadavá – manažer rozvoje pro Čechy) nedostal nějaké informace ke školení atd… Ano, je znát posun a jsem za to rád.

Co je pro trenéry hlavní motivací? Proč to děláš ve svém volném čase?

 treneri.jpg

Motivace? To je složité, pro někoho seberealizace, pro jiné více stráveného času s vlastními dětmi, chuť dělat něco navíc pro dobrou věc, radost ve tvářích dětí, které trénujete, je toho strašně moc a každý si může najít to, co ho pohání…

Je něco co vás trenéry trápí? Přístup rodičů, lenost dětí ….

Obecně asi nedostatek času. Trenérství je koníček a ne obživa, je tedy složité ho nadřazovat práci, která nás živí. Často si to rodiče neuvědomují a dávají nám najevo nespokojenost s opožděným příchodem na trénink a jinými drobnostmi. Všichni, kteří jsme se touto cestou vydali, děláme vše pro to, aby kategorie fungovala a aby byli děti spokojené. Občas to však pracovní povinnosti nedovolí a je potřeba více pochopení.

O lenosti dětí nemůže být řeč, pokud je trénink baví a pokud je vhodně zaměstnáte, tak makají naplno. Někdy je jim trénink naopak krátký. Občas bojujeme s docházkou, ale to je u těch nejmladších spíše problém rodičů.

Každopádně, díky, trenéři!

Trenéři mládeže RC Slavia kategorie U6 – U12

  • Jakub Valta
  • Petr Šarhan
  • Martin Pražský
  • Zbyněk Pfeffer
  • Petr Keller
  • Aleš Vít
  • Richard Altmann
  • Jakub Foltýn 

To jsou kluci s licencemi, bez licencí je jich mnohem víc:-)


  

Loading...

Články

  • 9.5.2017 Nejdůležitější je vybudovat vztah ke sportu a pohybu, říká trenér mládeže Aleš Vít

Zoom gallery

NAUČ SE HRÁT RUGBY JAKO RUGBISTÉ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V JAPONSKU 2019

NÁBOR HRÁČŮ A HRÁČEK 

Zoom gallery

 

Partneři:

 

 

 

 

 

 

Zoom gallery

Zlatí partneři

Ladislav Dráb
Miloš Pešek
Vlasta Bažant
Milan Rázga
Jan Kolář

Petr Ryvola

Stříbrní partneři

Hana Pešková
Jiří Huptych
David Frydrych

Bronzoví partneři

Petr Moravec

 

 

 

Loading...

Články

  • 9.5.2017 Nejdůležitější je vybudovat vztah ke sportu a pohybu, říká trenér mládeže Aleš Vít

Zoom gallery

NAUČ SE HRÁT RUGBY JAKO RUGBISTÉ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V JAPONSKU 2019

NÁBOR HRÁČŮ A HRÁČEK 

Zoom gallery

 

Partneři:

 

 

 

 

 

 

Zoom gallery

Zlatí partneři

Ladislav Dráb
Miloš Pešek
Vlasta Bažant
Milan Rázga
Jan Kolář

Petr Ryvola

Stříbrní partneři

Hana Pešková
Jiří Huptych
David Frydrych

Bronzoví partneři

Petr Moravec