RC Slavia Praha > Týmy > Hvězdy > Jak jsem se Slavií bojoval o český ragbyový titul

Jak jsem se Slavií bojoval o český ragbyový titul

29.6.2010 REPORTÁŽ Novinář Janek Kroupa z MF DNES nastoupil za Slavii ve finále ragbyové extraligy.

PRAHA Je sobota, krátce po třetí hodině odpoledne. Vcházíme do největšího domácího fotbalového stadionu v pražském Edenu.

Člověk se nedokáže ubránit tísnivému a zároveň vlastně příjemnému pocitu napětí. Podobný museli zažívat i antičtí gladiátoři při vstupu do kolosea.

Připouštím, nemuseli přitom projít kolem rudožlutého a děti korumpujícího fastfoodového gigantu. A šlo jim o život.

Odpusťte mi tu trochu úvodního patosu. I když hraju ragby 18 let, ve finále ligy jsem poprvé. „Moje“ Slavia totiž nezískala titul už 39 let.

Kop Slávista Jakub Šťastný, křídelní útočník mistrů, při obranném odkopu během finálového souboje s Tatrou Smíchov na stadionu fotbalové Slavie v Edenu. Foto: Pavel SlavíčekZoom gallery
Kop Slávista Jakub Šťastný, křídelní útočník mistrů, při obranném odkopu během finálového souboje s Tatrou Smíchov na stadionu fotbalové Slavie v Edenu. Foto: Pavel Slavíček

Co je pilíř, skládka a pětka

Ragby se v českých krajích hraje už od roku 1927 a Slavia je naším nejstarším týmem. Přinesl ho známý spisovatel Ondřej Sekora, který se dokonce stal spoluautorem ragbyového názvosloví.

Každá pozice má totiž své jméno. Pilíř, rváček či mlynář. Pravidel má hra mnoho, podstatná jsou jen tři. Přihrává se dozadu a protihráč se zastavuje silou -tzv. skládkou. Když pak doběhnete na konec hřiště a míč položíte na zem, získali jste 5 bodů.

Vraťme se ale na stadion. První překvapení na nás čekalo v šatnách. Působí totiž jako pokoj v psychiatrické léčebně. Jsou obrovské a omyvatelné. Jako by se předpokládalo, že se v nich bude zvracet, slavit nebo obojí.

Samotné hřiště jen umocňuje dojem výběhu pro mentálně choré. Dokonalá tráva a spousta místa pro krvelačný dav, popřípadě lékaře.

Hlavně se ale není kam schovat. Na každou chybu či nešikovnost bude prostě skvěle vidět. Všichni mí spoluhráči si toho všimli.

Nám starším neušlo, že je hřiště strašně dlouhé a na obou koncích jakoby trochu do kopce. Sportovcům je tato fyzikální pozoruhodnost dobře známá: na delších hřištích totiž nikdy nehrajete z kopce, vždy jen proti svahu.

Pocit vrcholu hráčské kariéry se pomalu, ale jistě utápí ve zvyšujícím se stresu.
Hodinu před zápasem se jako vždy jdeme rozcvičit.

Po krátkém rozběhání a protažení si do sebe jdeme trochu „bouchnout“.

Nejprve s narážečem, což je velký molitanový měch, který simuluje protihráče. Je jen o něco měkčí a nebrání se - na rozdíl od hráčů Tatry, proti kterým nastupujeme.

Pak ještě pár minut hrajeme proti sobě navzájem. Stres mizí hned poté, co mě Honza nabere ramenem a Vítek pošlape.

Hvězda mistrů Michal Jirman (v bílém), autor vítězné pětky Slavie, v souboji s Romanem Ryglem z Tatry. Foto: Martin Košata Zoom gallery
Hvězda mistrů Michal Jirman (v bílém), autor vítězné pětky Slavie, v souboji s Romanem Ryglem z Tatry. Foto: Martin Košata

Oslovení rozhodčího: pane

Při hře člověk přestane vnímat okolí i bolest. I proto se v ragby nedá švindlovat a podvádět. Člověk musí vše dělat s plným nasazením a spolehnout se na to, že to samé dělají i jeho spolupráči a v podstatě i protihráči. Jinak se zraní.

Kontakt a skládky jsou podstatou hry, záludnosti se nedějí. Respekt k protihráči je nutnou součástí a rozhodčí absolutním pánem na hřišti. Pokud jej chce hráč oslovit, pak jedině „pane“.

Na tomto místě by bylo slušné zmínit se o našem soupeři. Tatra Smíchov je jistě jedním z nejlepších ragbyových mužstev poslední doby. Vždyť letos obhajují mistrovský titul, a to dokonce potřetí.

Naše zápasy s Tatrou jsou vždy napínavé a je spravedlivé napsat, že v posledních letech nás většinou porážela.

V jejím mužstvu jsou vynikající starší hráči jako Roman Rygl nebo Honza Žíla i mladí talentovaní kluci s nezdolnou fyzickou kondicí.

Tatra se ale nedá označit za jasného favorita. I ve Slavii jsou skvělí hráči. Honza Macháček hrál profesionálně v nejvyšších evropských soutěžích: ve Francii či Walesu. Láďa Vondrášek zase v Anglii.

Mezi mladými patří mezi nejlepší bratři Jimanové - oba reprezentanti. V extraligové tabulce byla po základní části Slavia první.

Po rozcvičce se vracíme do šatny. Atmosféra se mění. Přímo před zápasem se v těsném kruhu soustředíme. Bývalý kapitán národního týmu Ladislav Vondrášek pak pronáší řeč: „Po tomhle zápase chci s ragby skončit a všem vám slibuji, že na hřišti nechám všechno…“

Mistři Tým ragbistů Slavie (reportér Janek Kroupa nahoře uprostřed) slaví extraligový titul. Foto: Pavel SlavíčekZoom gallery
Mistři Tým ragbistů Slavie (reportér Janek Kroupa nahoře uprostřed) slaví extraligový titul. Foto: Pavel Slavíček

Jako sex ve třech...

Je to burcující řeč jako z amerického filmu, při jaké jinak prchám z kina a zhnuseně vyklepávám z ucha hlen patosu. Dnes je to ale jiné. Překvapeně zjišťuji, že řeč funguje. Všech 22 hráčů v ten moment hodlá na hřišti vypustit duši.

O pár minut později nastupujeme. Hymna a patnáctičlenná základní sestava začíná. Končím na lavičce. Utěšuji se tím, že jsem v sezoně hrál téměř v každém zapase.

Přesto je to něco jako sex ve třech - na jednoho se vždycky nedostane. Tentokrát jsem to byl já. Slavia vyhrála 11:10, vítěznou pětku položil Michal Jirman.

Byl to jeden z nejlepších zápasů, co jsem u nás viděl. A že jsem si moc nezahrál? Nu co, horší by bylo, kdybych hrál a kvůli mé chybě jsme prohráli. Ještě že to dopadlo takhle.


Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
  • Krásně napsané

    ZEMIN Janku napsal jsi to moc pěkně... nejdůležitější je, že to je výsledek celé sezóny. A do toho dali všichni co mohli a proto to tak dopadlo.

    V neděli se jdu podívat na první tréningový zápas nové sezóny. A už se těším až zase na podzim a na jaře budu řvát: Slavie Praha

    Věrný fanoušek Michal ZEMIN Zemek

Prosím vyplňte všechna pole!

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Loading...

Hvězdy

  • 29.6.2010 Jak jsem se Slavií bojoval o český ragbyový titul

Zoom gallery

NAUČ SE HRÁT RUGBY JAKO RUGBISTÉ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V JAPONSKU 2019

NÁBOR HRÁČŮ A HRÁČEK 

Zoom gallery

 

Partneři:

 

 

 

 

 

 

Zoom gallery

Zlatí partneři

Ladislav Dráb
Miloš Pešek
Vlasta Bažant
Milan Rázga
Jan Kolář

Petr Ryvola

Stříbrní partneři

Hana Pešková
Jiří Huptych
David Frydrych

Bronzoví partneři

Petr Moravec

 

 

 

Loading...

Hvězdy

  • 29.6.2010 Jak jsem se Slavií bojoval o český ragbyový titul

Zoom gallery

NAUČ SE HRÁT RUGBY JAKO RUGBISTÉ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V JAPONSKU 2019

NÁBOR HRÁČŮ A HRÁČEK 

Zoom gallery

 

Partneři:

 

 

 

 

 

 

Zoom gallery

Zlatí partneři

Ladislav Dráb
Miloš Pešek
Vlasta Bažant
Milan Rázga
Jan Kolář

Petr Ryvola

Stříbrní partneři

Hana Pešková
Jiří Huptych
David Frydrych

Bronzoví partneři

Petr Moravec